Bezohlednost aneb život chromáka v Praze

8. listopadu 2016 v 18:19 | • Lenush • |  • Články
Na začátku srpna jsem měla úraz kolene. Konkrétně jsem si utrhla čéšku a aby toho nebylo málo, tak se mi celé "jabko" posunulo asi o centimetr výš, než by mělo u zdravého člověka být. Tohe všechno znamenalo tři týdny v nechodící ortéze, nespočet lékařských vyšetření a X hodin strávených na rehabilitaci, která byla až do nedávna k ničemu.

V současné době mám chodící ortézu i když má chůze se ještě z daleka nepodobá chůzi zdravého člověka a koleno stále mohu pokrčit do úhlu 65°. Oproti tomu, jak jsem to měla před měsícem jsem udělala obrovský pokrok a mám sama ze sebe radost. Věc, která mi však nedělá radost je bezohlednost ostatních lidí..

Rozhodla jsem se shrnout pár svých postřehů a zkušeností a přiblížit vám, že lidi byť s dočasným znevýhodněním to nemají v Praze jednoduché..

Lazy, simpsons, and homer image


• Větu "Nechcete si sednout?" prostě neuslyšíte
S tímto problémem se setkávám už od samého začátku, kdy jsem měla obrovskou, nepřehlídnutelnou nechodící ortézu. V té době jsem se snažila MHD prostě necestovat, ale někdy to prostě bylo nevyhnutelné.
Zarazilo mě, že za ten měsíc, co jsem tu ortézu měla tak se mi nestalo, že by mě někdo pustil sednout. Je pravda, že bych pravděpodobně odmítla, protože složit se s tou nohou mezi dva další lidi by bylo nemožné, ale to, že se lidé ani nezeptají mi přijde opravdu zarážející.
Nedávno se mi dokonce stalo, že jsem svým kulhavým krokem mířila k jedinému volnému místu v celém vagonu metra a když už jsem byla skoro u sedačky, tak se uráčila posadit zrhuba čtyřicetiletá ženská, která se pak na mě ještě vítězoslavně usmála. V tu chvíli jsem myslela, že jí dám ťafku.

• Všichni do vás strkají a vrážejí
Nejsem žádná křehulinka a nikdy jsem neřešila, když do mě někdo na ulici vrazil a ani se mi to nestávalo nějak často. Od té doby, co mám ortézu do mě ale vráží snad úplně každý. Snažím se vyhýbat místem s velkým množstvím lidí, ale co mě nejvíce zaráží je fakt, že do mě je schopný vrazit i člověk na chodníku, kde jdou dva lidi.
A cestování metrem ? Neexistuje si sedat už z jednoho prostého důvodu ... všichni vám do té nohy budou kopat, ať si sendete jakkoli.

• Všichni se ptají
Už několik týdnu prohlašuji, že kdyby se každý staral o sebe, svět by byl hned růžovější.
Mluvím o tom, že kamkoli vejdete, tak i neznámí lidé se vás ptají co se vám stalo, jak se vám to stalo nebo proč máte ortézu, že kolena jsou svině a že oni měli něco podobného. Většinou se teda jedná o starší lidi nebo důchodce.
No a třeštička na dortu jsou lidi v mé škole. Chodím na pomaturitní angličtinu a výuku máme ve staré budouvě, v učebně ve třetím patře. Tato budova sice má výtah, ale já trpím klaustrofobií a hlavě ten výtah vypadá jako z hororu ... tak prostě chodím do třídy i ze třídy po schodech. Trvá mi to sice déle, protože chodím po jednom schodu, ale nikoho neomezuji ani nic podobného. Každopádně ... každý den se mě alespoň 4x někdo zeptá ,,Proč nejedete výtahem?"
V tu chvíli se mi otevírá kudla v kapse a mám sto chutí toho člověka poslat do vzdálených krajin. Proč prostě ?

Berte tento článek prosím s nadsázkou i když vše co v něm je napsáno je má vlastní zkušenost. Nechci si stěžovat, naopak chci apelovat na vás, abyste byli vůči znevýhodněným lidem (ať už trvale nebo dočasně) ohleduplní. Nikdy nevíte, jestli se někdy neocitnete v jejich kůži..
 


Komentáře

1 Ta "neviditelná" :) | Web | 15. listopadu 2016 v 14:04 | Reagovat

Že jsou lidi nevychovaní a bezohlední, na to si musíme zvyknout, ale je to fakt zarážející. Já pustím i straší paní, u které se sice bojím, že bych ji mohla urazit (že z ní dělám příliš starou, která nedokáže stát), ale člověk nikdy neví. Je to slušnost prostě :-) Praha...to je prostě město, kde lidé pospíchají a musí být všude první a neřeší, zda někoho bouchnou.. proto nerada jezdím metrem a všeobecně MHD :-D Ale ber to tak, že se aspoň zeptají..mají tu starost. Ale chápu, je to otřesné, když se lidi starají o něco, do čeho jim nic není, znám to :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


© 2016 Lenush - http://winterhoney.blog.cz | Blog založen 5.listopadu 2016 | Zdroj obrázků : we♥it